Science-based Approach in Personality Development: Unlocking Potential through Psychological Profiling

РАЗДРАЗНИТЕЛНОСТ

Раздразненето е емоционалният механизъм, който сигнализира, че текущите събития (нещото, което ни дразни) работят срещу някои от психологическите ни потребности / нужди (или подсъзнателните ни цели).

Раздразнителността е дълготрайно състояние на човек, който е по-податлив на раздразнение поради общо по-ниски нива на удовлетворение от живота (дългосрочно неудовлетворение на психологически потребности)

Как всъщност сработва всичко?

Когато се сблъскаме с предизвикателства за нашите нужди, нашата нервна система реагира, като се активира. Това активиране включва деликатен баланс между възбудителни и подтискащи сигнали в мозъка. Този баланс се поддържа от различни рецептори и вещества, като невротрансмитери и ензими например.

Нормалното функциониране на тези рецептори и вещества е свързано с удовлетворяването на отделните потребности на човека. С други думи, когато дадена потребност е неудовлетворена (или  човекът е изваден от състояние на хомеостаза), те се активират, за да възстановят баланса.

Важна роля в този процес играе т.нар. Ендоканабиноидна система, която в голяма степен отговаря за поддържането на хомеостазния баланс в тялото.

Ендоканабиноидите са сигнални молекули, които активират канабиноидните рецептори в централната нервна система, като играят решаваща роля в регулирането на различни физиологични процеси, включително настроенията и емоционалните реакции.

Когато за по-дълги периоди от време нашата нервна система стои активирана (поради неспособност за удовлетворяване на дадени потребности), настъпват дисбаланси в начините по които Ендоканабиноидната система и свързаните с нея невротрансмитери, функционират.

Именно този дисбаланс, хората изживяват като състояние на раздразнителност.

В зависимост от степента, в която човек е склонен на раздразнителност, можем да наблюдаваме различни поведенчески прояви.

Какви са последиците от нивата на раздразнителността, като черта на човешката природа за живота на хората, в зависимост от това къде по скалата раздразнителност се намират:

Хора с Ниски Резултати:

 

* Плюсове: Хората с по-ниски нива на раздразнителност са описвани от околните, като хора, които почти не се дразнят, можещи да запазят самообладание дори в напрегнати социални ситуации и следователно умеещи да се възползват от такива ситуации, тъй като раздразнението не ги тласка към остри реакции. Често описвани като емпатични (въпреки че не е непременно вярно). Склонни да имат по-малко предразсъдъци.

 

* Минуси: Описвани като неспособни да видят заплахата в глупостта и неоправданото поведение на другите и следователно склонни да приемат подобни повеедения, което често не е оправдано. Рядко предоставят отрицателна обратна връзка (поради тяхната толерантност), което води до ситуации, в които почти всичко може да бъде прието. Пренебрегват “червените лампи” в поведението на другите, което потенциално може да доведе до токсични отношения.

 

Хора с Високи Резултати

 

* Плюсове: Хората с по-високи нива на раздразнителност се описват от другите като хора, които са „много инвестирани в каузата“ (каквато и да е тази кауза) или с други думи – силно ангажирани. Лесно връщат негативна (отрицателна) обратна връзка, когато е необходимо (защото са раздразнени). Добри в откриването на междуличностни проблеми, пропуски и несправедливости, което ги прави добри съдии за характера, когато става въпрос за забелязване на „червени лампи“ и токсични поведения.

 

* Минуси: Склонни да се фокусират твърде много върху негативното в социален контекст, което дори и да се опитат да скрият, може да бъде усетено от другите и да остави „лош послевкус“ от взаимодействието. Това възпрепятства способността им за качествено лидерство, родителство и партньорство (в любовния живот и бизнеса), тъй като изглежда, че се фокусират само върху проблемите, което на свой ред демотивира другите да искат да бъдат около тях. Това ги кара да бъдат описвани като „лоши шефове“, „лоши партньори“ и „лоши родители“. Склонни по-лесно да си изграждат предразсъдъци.

Желани резултати (за оптимално функциониране в съвременния социален свят) – между 25-ти и 50-ти персентил. Ако лицето показва различни от желаните резултати (след психологическо профилиране), има потенциал за развитие.

 

А сега накъде?

Разберете къде по скалата раздразнителност се намирате вие:

Споделете тази статия с някой, за който се сетихте, докато четяхте –>