Science-based Approach in Personality Development: Unlocking Potential through Psychological Profiling

ГНЯВ И ВРАЖДЕБНОСТ

Гневът е субективното психическо (ментално и емоционално) състояние, което се активира у нас, когато възприемем, че някой действа или говори срещу нашите потребности.

Неговата функция е да ни помогне да се предпазим от негативна (за нашите нужди) междуличностна намеса, като ни тласка към проактивно враждебно (най-често) междуличностно взаимодействие.

Чертата на човешката природа, наречена „Гневна враждебност“, описва склонността на човек да действа по враждебни начини.

Как сработва всичко?

  • В резултат на междуличностното общуване информацията за ситуацията се възприема през сетивата.
  • Амигдалата (един от емоционалните центрове в мозъка), която реагира на външни стимули, обработва тази входяща информация и координира освобождаването на различни невротрансмитери и хормони, включително допамин, норепинефрин и епинефрин.
  • Те карат човек да почувства прилив на енергия, подготвяйки го за физическо действие, допринасяйки за реакция на “борба или бягство”.
  • Освен това, фокусът на този човек се стеснява върху предизвикателните фактори, идващи от другия човек, в същото време пренебрегвайки по-голямата картина (която обикновено включва причините, поради които другият човек е направил нещата, които е направил, като по този начин води до трудности за мирното разрешаване на проблема, поради неразбиране).
  • Общият ефект е пълна телесна и умствена мобилизация за посрещане на потенциалното предизвикателство. (Което в случая е друг човек).
  • В такива сценарии, единственото нещо, което предотвратява  агресивна реакция
    е способността на това лице (което е в споменатото състояние) да започне активно да използва своя префронтален кортекс, за да контролира своята преценка, вместо да действа импулсивно (по първичен начин – като агресия например).

В зависимост от степента, в която човек е податлив на подобни вътрешни изживявания и способен (или не) да използва своя префронтален кортекс, за да упражнява самоконтрол, можем да наблюдаваме различни прояви на вземане на решения и поведение.

Какви са последствията от гнева и враждебността като черти на човешката природа за живота на хората, в зависимост от това къде в скалата на „Гневна Враждебност“ се намират:

 

Хората с Ниски Резултати:

 

Плюсове: Възприени са от околните, като неагресивни и миролюбиви. Описани като хора, които предпочитат да се оттеглят, отколкото да влязат в остра конфронтация. Баричани  “добри души” и безобидни (в добрия смисъл). Другите не ги възприемат като „заплаха“, а по-скоро като приемащи и съпричастни (въпреки, че може да не е вярно). Изглеждат, сякаш са съгласни с повечето неща, (дори и да не са напълно), което ги прави желани събеседници.

Минуси: Нямат шанс в силно агресивна среда. Едва ли биха могли да бъдат “Алфа-та” в една група. Могат лесно да бъдат “натиснати”, за да отстъпят. Подобен тип поведение, често се тълкува от околните като мекушавост;

 

Хората с Високи Резултати

Плюсове: Описвани, като хора, които не позволяват да бъдат обиждани. Не позволяват на никого да ги натиска и са готови да го покажат, ако е необходимо, по агресивен начин. Не избягваат конфронтации и “битки”. Те не са съгласни с всичко казано и това на практика е способност за връщане на пряка обратна връзка. Демонстрират бърза и отчетлива реакция при несправедливости;

Минуси: От друга страна поведението им се възприема като враждебно. Хората избягват да им „сервират“ лоши новини и по този начин ги лишават от информация. Околните ги възприемат като агресивни, а често и „опасни” физически. Описвани, като спорещи и като хора, кото все са „наопаки“ на другите. Тази тенденция ги прави по-податливи на негативни емоции от другте хора и често са описвани, като злопаметни. Хората казват за тях, че често развалят “атмосферата” в групата и затова групата ги изолира с времето;

 

Желани резултати (за оптимално функциониране в съвременния социален свят) – между 25-ти и 50-ти персентил. Ако лицето показва различни резултати (след психологическо профилиране), има потенциал за процес на развитие.

Моля, имайте предвид, че споменатите оптимални резултати (25%-50%) са в случаите на нормално ежедневно функциониране в невраждебна среда и добри общи нива на удовлетворение от живота.

Ако това не е така (което означава, че човекът е във враждебна среда, този човек ще бъде по-подходящ с нива на гневна враждебност между 50% и 75%. Отново – това е потенциал за процес на развитие.

А сега накъде?

 

Разберете къде по разглежданата скала се намирате вие:

 

 

Споделете тази статия с някой, за който се сетихте, докато четяхте –>